Koks tavo NT energinis naudingumas?

Koks tavo NT energinis naudingumas?
Geg 16, 2021

Energetinis sertifikavimas  – tai procesas, kurio metu yra nustatomas pastato energijos suvartojimas. Kiekvienam pagal reglamentą įvertintam pastatui yra skiriama tam tikra energetinio naudingumo klasė (nuo G iki A++) ir suteikiamas tai patvirtinantis sertifikatas. Štai taip jis ir atrodo:

Pastatai klasifikuojami į 9 energinio naudingumo klases: A++, A+, A, B, C, D, E, F, G.

Atitinkamai “A++” kaip Simpsonų personažo Lizos moksliukės testo įvertinimas, o  “G” jos brolio Barto, kuris net neatėjo į testą.

Naujai statomi pastatai, kuriems leidimas statyti naują statinį išduotas , o tuo atveju, kai statybą leidžiantys dokumentai neprivalomi – statybos darbai pradėti, yra po 2021 m. sausio 1 d., energinio naudingumo klasė turi būti ne žemesnė kaip A++.

A++ energinio naudingumo klasė laikoma aukščiausia. Toks pastatas beveik nenaudoja šiluminės energijos ir privalo atitikti aukščiausius šiai klasei keliamus standartus: turėti labai mažą konstrukcijų šilumos laidumo koeficientą, pasižymėti dideliu pastato konstrukcijų sandarumu, iki minimumo sumažintų šalčio tiltelių kiekį, parinktą efektyviausią pastato apšiltinimo būdą ir įdiegtą kokybišką rekuperacinę vėdinimo sistemą. Pastaroji turi būti įrengta taip, kad patalpoje užtikrintų gryno oro tekėjimą, palaikytų pastovią temperatūrą ir pašalintų susikaupusias nereikalingas medžiagas (pavyzdžiui, dulkes).

Esant aukštesniems energinės klasės reikalavimams, reikia užtikrinti aukštesnes atitvarų šilumines savybes, reikalingas didesnis termoizoliacinio sluoksnio storis, geresnių šiluminių savybių langai, aukštesnio energinio efektyvumo vėdinimo įrenginiai, todėl pirkėjas gauna vis tik daugiau ir kokybiškiau įvertinus viską galutiniame rezultate.

A+ ir A energinio naudingumo klasės taip pat yra laikomos labai aukštomis ir pasižymi panašiais kriterijais, kaip ir A++ klasė: geros konstrukcijų šiluminės savybės, geras sandarumas, kokybiški ir sandarūs langai, tinkamai užsandarinti šalčio tilteliai, įdiegta patikimą rekuperacinė vėdinimo sistema.

B ir C energinio naudingumo klasės pastatams kol kas nėra taikoma griežtų reikalavimų. Tai reiškia, kad nereikalaujama įdiegti vėdinimo sistemas, neatsižvelgiama į pastato elektros energijos suvartojimą ir bendrą pastato sandarumą. Šių klasių pastatams užtenka tiesiog būti tinkamai apšiltintiems.

D ir E energinio naudingumo klasės yra laikomos neefektyviomis. Tai reiškia, kad pastatai, kurie priskirti minėtoms klasėms, sunaudoja labai daug energijos. Tokie pastatai yra nesandarūs ir neekonomiški.

F ir G energinio naudingumo klasės nurodo energiškai neefektyvų pastatą, kuris sunaudoja labai daug energijos ir yra labai neekonomiškas.

Yra sakančių jog nėra skirtumo kurį NT ojbektą pirkti , kai šiuo laikotarpiu dominuoja šios klasės A / A+ / A++ .Pabandyčiau priskirti palyginimą su telefonais. Jeigu kas metus išleidžia po naują modelį telefono flagmano ir kaina iš esmės nesikeičia nuo senesnio kuris buvo išleistas prieš metus tai logiškai pirksim naujausią telefoną su naujausios technologijom. Su NT lygiai taip pat , jeigu yra trys pastatai ir visi skirtingų klasių tai tikiuosi visi suprantam, kad geriausias pasirinkimas bus A++ , kadangi tai šiai dienai yra aukščiausias įvertinimas su pažangiausiom technologijom.

Energinio naudingumo klasės nėra svarbiausias kriterijus renkantis būstą tačiau jei yra galimybė rinktis aš rekomenduoju tai ir daryti. Daugiau yra geriau. Vilniuje yra daug pavyzdžių kaip vienoje teritorijoje neženkliai vienas nuo kito nutolę daugiabučiai kylantys iš esmės tuo pačiu metu bus skirtingų klasių . Pavyzdys : Prie Pilaitės prospekto kylantis “Sky Home” bus A klasės. Šalimais “Skylum” bus A+ , o greta projekto vystytojas – UAB „Groupinvest” dar pavadinimo nedavė naujam daugiabučiui tačiau jis atitiks A++ klasę.

Keletas įdomesnių Q & A į kuriuos padėjo atsakyti šios srities specialistai

UAB „KSK" LIETUVOS PASTATŲ SERTIFIKAVIMO CENTRAS. www.ksk.lt

Ar visi turi gauti sertifikatus pirkdami tiek naujos tiek senos statybos NT objektus ?
– Norint suforminti pirkimo-pardavimo, dovanojimo ar nuomos sandorį pas notarą, visais atvejais bus reikalingas energinio naudingumo sertifikatas. Jeigu tai naujos statybos daugiabutis namas, jį pridavinėdami statytojai privalėjo sertifikuoti. Tai reiškia, kad butui esančiame name, kuris jau turi sertifikatą, galioja tas bendras namo sertifikatas. Jį galima gauti pas statytoją, pas bendrijos pirmininką ar pas namo admistratorių.
Jeigu tai senos statybos namas, jis gali neturėti namo sertifikato, nes jam nebuvo prievolės turėti ir tai reiškia, kad butas turi sertifikuoti kiekvienas atskirai. O jeigu pirkėjui nesvarbi buto energinė klasė, tada pardavėjas gali paprašyti notaro, kad užsakytų žemiausios G klasės sertifikatą, kad tai būtų tik formalumas sandoriui įvykdyti.

Ar yra kokia vieša duomenų bazė pasitikrinti kokią klasę atitinka kiekvienas NT objektas ?
– Yra organizacija SPSC (statybos produktų sertifikavimo centras), kuriame mes registruojame sertifikatus prieš atiduodant užsakovams. Ten galima rasti jau sertifikuotų pastatų sertifikatus. Lengviausia atsifiltruoti pagal objekto adresą ir ieškoti http://www.spsc.lt/cms/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=288&lang=lt  

Sertifikatas galioja 10 metu nuo jo išdavimo datos , o kas būna po to termino ar gali būti jog iš A++ sertifikatas nukristų iki A+ ir panašiai su kitom klasėm?
– Po 10 metų sertifikato galiojimo termino pabaigos, jį būtinai reikia perskaičiuoti ir registruoti naujai, su šios dienos ENR programa. Taip, dažnu atveju energinė klasė krenta, nes skaičiavimo programa yra nuolatos tobulinama ir ji vienus ar kitu elementus skaičiuoja kitaip, nei sena programa, todėl klasė gali skirtis.

Lietuvoje dominuojantys sovietinės statybos daugiabučiai, kokią energinio naudingumo klasę jie atitinka ?
– Reali klasė būtų E arba F, tačiau kaip jau minėjau daugeliui pirkėju neaktualus šis rodiklis, tada pardavėjas gali paprašyti notaro, kad užsakytų žemiausios G klasės sertifikatą kuris ir atsispindi registruose ir statistikoje.

Top
X