Visa tiesa apie energetikos sektorių ir elektros rinkos liberalizavimą.

Visa tiesa apie energetikos sektorių ir elektros rinkos liberalizavimą.
Spa 02, 2021

Labai karšta tema šiomis dienomis ir su NT segmentu labai susijusi. „Žinių“ kategoriją puikiai papildys ši apžvalga.


Elektros energijos reikia visiem NT objektam: nuosaviem namam, kotedžam, daugiabučiam.Negana to kad reikia, bet dabar reikia dar ir pasirinkti iš ko norėsi pirkti tą elektrą. Anksčiau kai buvo tiekėjas ir skirstytojas tik ESO viskas vykdavo kaip dabar su vandens sutartim arba šilumos, duodi užklausa , gauni sutartį, sąlygos vienodos visiem gyventojam Lietuvoje. Dabar vykstant elektros rinkos liberalizavimui elektros tiekėją galit rinktis patys, panašiai kaip su telekomunikacijų sektorium arba interneto tiekėjų sektorium. Kodėl reikia tai daryt? Toks priimtas įstatymas , tokie Europos sąjungos reikalavimai ir čia prieš vėją nepapūsi. Jei kam aktualu google it , rasit visą info kurios šalys tai turi ir kas be LT dar liko paskutinieji.

Kas turi ir išvis gali pasirinkti elektros tiekėją? Nuosavų namų gyventojai, sodų namelių bendrijų gyventojai, kotedžų, loftų, daugiabučių, butų, nesvarbu ar naujai pastatytas ar prieš 50 metų daugiabutis. Kiekvienas NT savininkas, kuris turi savo atskirą elektros skaitiklį turi ir gali pasirinkti elektros tiekėją. Jeigu dangoraižyje yra 500 atskirų butų, kiekvienas gali rinktis skirtingą elektros tiekėją. Ir negana to kad butai gali rinktis elektros tiekėją bet ir bendrijos už bendrų reikmių elektros suvartojimą (laiptinių apšvietimas, liftai, kiemo apšvietimas) gali taip pat pasirinkti irgi bet kokį elektros tiekėją. Verslo klientai tokius dalykus galėjo daryti jau seniai apie 10 metų, verslo klientai pvz. : bažnyčios, kirpyklos, ūkininkai, UAB, MB AB ir visi visi kurie traktuojami kaip verslo klientai tai galėjo daryti ir anksčiau, bet dabar tai yra net privaloma. Beje neįsijauskit labai, pasirašyti sutartis gali tik NT savininkai , jeigu nuomojatės ofisą ar butą tai Jūs to daryti negalit. Nebent turit leidimus įgaliojimus ir bla bla bla.

Iš ko galima rinktis ? Čia yra visi rinkos dalyviai kurie turi licenzijas ir gali parduoti elektrą tiek fiziniam tiek juridiniam asmenim. Lentelėje matysit kurie kam parduoda. https://www.eso.lt/lt/verslui/elektra_99/informacija-elektros-ir-duju-rinkos-dalyviams/elektros-tiekejai.html Tai šiandien elektrą gyventojai gali rinktis net iš 8 skirtingų įmonių. Jų gali būti ir dar daugiau ateityje arba gali sumažėti, kažkas gali bankrutuoti arba tiesiog parduodi savo veiklą kitiem surinkęs klientų krepšelį. Tokių atvejų jau buvo ir niekas net nepastebėjo, o tuo labiau nesureikšmino. Verslo segmente  buvo Energo Live įmonė tada Energo life įmonė, taip taip keitėsi tik vienas žodis bet įmonės skirtingos. Privačių klientų segmente dar neseniai girdėjot, kad galima rinktis tokį tiekėją kaip Inregnum, tačiau jo šiandien jau nebėra. Vis tik visa tai neturėtų jūsų jaudinti. Tapti elektros tiekėju vos vos sudėtingiau nei atsidaryti savo UAB. Reikia tik šiek tiek daugiau pinigų turėt. Tai vadinasi aš ar tu gali būti kitas elektros energijos tiekėjas. Labai panašiai kaip telekominukacijų segmente aš galiu atsidaryt įmonę , nuomotis ryšio tinklus iš dabartinio, bet kurio tiekėjo ir perpardavinėti savo interneto pokalbių ar sms planus. Tarkim yra toks Teledema operatorius, tai va jis tiesiog nuomojasi paslaugas iš vieno mums geriau žinomo telekomunikacijų tiekėjo ir perpardavinėja telekomonukacijų paslaugas. Lygiai taip pat su energetikos sektorium,  Atsidarot įmonę, gaunat leidimus, beje visą info kaip tai padaryti net rasit toj pačioj nuorodoj kur ir visi tiekėjai. Dažnai baugina spaudoje tie patys tiekėjai ar žiniasklaida, kad rinkitės tik patikimus tiekėjus, bet galiu jus užtikrinti nėra skirtumo, net jei jie ir bankrutuos , Jūs kaip vartotojas to nepajusit. Elektrą turėsit visada, dažnu atveju Jūs būsit parduotas kitai elektros įmonei tai daryti išvis nieko nereikės apart apmokėjimo į kitą sąskaitą , o blogiausiu atveju reikės tiesiog iš naujo pasirinkti kitą tiekėją.

 

Kokie yra tie tiekėjai ir kaip jie gauna tą elektrą ? Jie būna dviejų tipų: Valstybiniai ir privataus kapitalo. Kad geriau suprasti Ignitis yra Lietuvos valstybės elektros energijos tiekėjas, nors dabar jis turi pavadinimą kaip nepriklausomas bet jis yra valstybinis. Kiti didieji elektros tiekėjai taip pat yra valstybiniai, turim Latvijos valstybinį tiekėja, turim Estijos valstybinį tiekėją, turim net Rusijos valstybinį tiekėją.  Kita pusė tiekėjų dabar egzistuojančių, kurie daugeliui atrodo negirdėti ir net keisti, bet jie yra privataus kapitalo tiekėjai, dažnu atveju neseniai ir susikūrę.Tarkim Perlas geriau žinomas kaip loterijų organizatorius ir pardavėjas, dabar yra ir nepriklausomas elektros tiekėjas. Valstybiniai tiekėjai teoriškai įvardinami kaip patikimesni, nes yra mažiau šansų kad bankrutuos ir galės pasiūlyt daugiau paslaugų nes turi daugiau finansų investicijom atlikti. Jie turi vėjo parkus, jie turi saulės parkus jie turi hidro elektrines ir panašiai. Privatininkai dažnai neturi nieko. Iš kur jie gauna elektrą ? Visi visi visi ar privatininkai ar valstybininkai perka elektros energiją iš bendro katilo kuris vadinasi Nordpool. Čia antra Jums naudinga nuoroda kurią galėsit nagrinėt. https://www.nordpoolgroup.com/Market-data1/Dayahead/Area-Prices/LT/Monthly/?view=table Viršuj matot valstybes, na Jums aktualu LT. Žemiau matot Hourly….Yearly , ten matysit plikos elektros elektros energijos kainą .Matavimo vienetas yra EUR/MWh . Eurai viskas aišku. MWh gal nelabai , bet tikėtina geriau žinomas yra kWh . 1 MWh arba megavatvalandė yra 1000 kWh arba kilovatvalandžių. Taigi lentelėse matysit kiek kainuoja 1 MWh arba 1000 kWh per valandą per dieną per savaitę per mėnesį arba metų vidurkį. Taigi čia yra tas katilas iš kurio visi perka elektros energiją ir perparduoda Jums. Dėmesio ,- perparduoda. Vadinasi kaina nėra galutinė. Prie tos kainos kuri nurodyta beje be PVM, pvz naujausio rugsėjo mėnesio 21 – Sep 123.96 EUR/MWh reik pridėti elektros tiekėjo maržą ir profilį ir dar skirstymo kainą kad gautumėt tą galutinį tarifą, kurį matot savo sąskaitose.

 

Ir nereik turėt jokių milijoninių biznių apyvartų vėjo parkų ar saulės elektrinių laukų, kad pardavinėt elektrą. Dar kartą pasikartosiu net ir tie patys, kurie turi tuos parkus jie lygiai taip pat, kaip ir naujokėliai dasipirkinėja elektrą iš čia . Toks lengvas pastebėjimas , visų kainos yra labai panašios nors finansiniai pajėgumai ženkliai skiriasi. Ar jie vakar įsikūrusi įmonė ar 20 metų veikianti valstybinė įmonė su vėjo ir saulės parkais užnugaryje.

 

Tai kuo jie skiriasi tada ? Bendraja, ta tiesiogine prasme – niekuo. Elektra yra elektra. Jūs jos nematot , jūs jos negirdit, o ir paragaut negalit. Yra vienas momentas nebent su žaliąja elektros energija. Ji gaunama iš vėjo parkų iš saulės elektrinių iš hidro jėgainių ir kitų būdų jų yra ne vienas. Bet vėlgi žalios elektros nusipirkti ir perparduoti taip pat galima nesudėtingai ir nebūtina turėt savo vėjo malūno už milijoną eurų . Kupi pradai – easy. Ir visi Jums galės atspausdinti sertifikatą ir visi galės pateikti kilmės garantijas ir niekas prie nieko neprisikabins. Tai tokią paslaugą taip pat siūlo beveik visi dabartiniai elektros tiekėjai. Ar ji bus iš Vilniaus ar iš Kauno ar iš Norvegijos jums kaip vartotojui nėra skirtumo nes Jūs gausit žalią elektrą ir tiek žinių. Kiti momentai kaip aptarnavimas , paslaugų spektras  ir panašiai neturėtų Jums būti nuo to šilta. Bendraut nereikės dažnai, išvis kas bendrauja pastoviai su savo paslaugų tiekėjas? Jūs draugų neturit?  Jei užsimanysit kitų paslaugų niekas neduos per galvą jei elektrą pirksit pas vieną, dujas pas kitą, saulės elektrinę pas trečia, o mašinos EV stotelę pas ketvirtą.

 

Kokie būna elektros planai ir kurį rinktis ? Kol nebuvo šitų pasirinkimų visi turėjot standartizuotus – Visuomeninio tiekimo planus. Juos galit ir dabar susirasti čia kurie galioja dar ir dabar.

Elektros tarifas dažniausiai keisdavosi 1 kartą metuose , o tai reiškia kad visi turėjom FIKSUOTUS tarifus. Didžioji dalis turėjom vienos laiko zonos tarifą arba dviejų laiko zonų tarifą. Dabar vienos laiko zonos tarifas su viskuo viskuo yra 0,152Eur/kWh arba kaip daugelis įpratę sakyt 15 centų. Tai tokį pat principą siūlo ir visi elektros tiekėjai FIKSUOTAS tarifas, tik čia prasideda bajeriai , fiksuotas mėnesiui fiksuotas pusmečiui , metams ar 3 o gal net ir 5 metam.Fiksuotas su nuolaidam fiksuotas be nuolaidos bet su žalia elektra ir panašiai. Bet esmė tokia kad tarifas galutinis bus brangesnis pas visus, šiandien maždaug 0,222Eur/kWh arba 22 centai. Yra naujovė , galima rinktis ir KINTAMĄ tarifą, ko pasekoje kiekvieną mėnesį mokėsit vis kitokį tarifą, gali būt brangiau gali būt pigiau, gali būt dvigubai į bet kurią pusę ištikrųjų. Vėlgi grįžkim į stebūklingą lentelę. https://www.nordpoolgroup.com/Market-data1/Dayahead/Area-Prices/LT/Monthly/?view=table Čia geriausia žiūrėti į mėnesio kainas, kaip matot senais gerais laikais kaina buvo ir po 20 ir po 30 ir po 40 eurų už megavatą, o dabar perkopė ir 123 ir lipa aukštyn. Tai jei pasirinksit biržos modelį arba lietuviškai pavadintą– KINTAMĄ mokėsit tiek kiek susiformuos čia kaina. Gali būt ir po 15 centų bet gali būt ir po 30 centų.  

Svarbus momentas , elektros kainą susidaro iš elektros kainos ir skirstymo kainos. Skirstymo kaina ir toliau nustato ESO ji yra pastovi ir nekintama dalis apart kasmetinių perskaičiavimų. Kitaip sakant visi elektros kabeliai, visos pastotės, skaitliukai ,viskas yra ESO nuosavybė , jei dingo elektra arba koks kitas gedimas ar norit pasididint galią reikia vis dar kreiptis į ESO . Elektros tiekėjai šitų dalykų nedaro jie tik parduoda elektrą pagal Jūsų pasirinktą planą.

Dėmesio, kas bus jei nieko nedarysit ir nepasirinksit naujo tiekėjo? Elektrą vis tiek gausit tik už labai brangiai. Tai užtikrinis ESO ( garantinis tiekimas ) tik su 25% marža. PVZ. Jei rugsėjį plika kaina biržoje buvo 123.96 EUR/MWh tai reiktų padauginti iš 1,25 ir gausit naują tarifą kurį tieks ESO Jums kaip nepasirinkusiam tiekėjo = 154.95  EUR/MWh . Beveik 31 euras marža nuo 1 megavatvalandės kurią suvartosit. Tai pasirinkti rekomenduoju. Tik vėlgi rinkitės , tik nuo tada kada privaloma įstatymiškai. Jeigu reikia nuo 2022.01.01 tai tik nuo šitos dienos , ne anksčiau ( nes permokėsit ) ir ne vėliau ( nes taip pat permokėsit ) .

Yra tokia valstybinės įmonės neseniai pristatyta VERT skaičiuoklė . https://skaiciuokle.vert.lt/ Ji gal ir būtų gera bet iš 8 tiekėjų turi tik 6 . Tada rodo tik fiksuotus planus o kintamų ne.  Nors geriau tiek, bet skaidriai nei lygintis pas tarpininkų/pirikūpų puslapiuose, kurie siūlo Jums tuos tiekėjus su kuriais sukerta rankom , tai ten to skaidrumo nedaug. Idealiausia lygintis individualiai pagal save , bet reikia išmanyti , blogiausiu atveju per VERT skaičiuoklę.

 

Šiaip yra ir kitas būdas . Aš matot ne tik su NT turiu ką pasakyti, bet akivaizdu kad turiu galimai daugiau kompetencijos šita tema nei dabartinis energetikos ministras. Tos kompetencijos atsirado per 3 metų darbą pas vieną iš nepriklausomų tiekėjų. Tai šitą energetikos rinką gerai žinau ir mano mielieji galiu Jums padėti. Jeigu turit sunkumų renkatis nepriklausomą tiekėją , Jums gerai žinomam Patreon‘e pasirinkit pati mažiausią 2 dolerių rėmimą pavadinimu „Man tai patinka“ ir susisiekit asmenine žinute patreone arba tam pačiam facebooke. Jūs padėsit man aš padėsiu Jums. Easy.

Kadangi čia labai aktuali informacija visiem Lietuvos gyventojam tai paprašyčiau pasidalinti šiuo įrašu. Jeigu žinoma patiko ir gavote naudos. Ar norėtumėt išgirsti kas bus su smart meters arba išmanieji skaitikliai, kuriuos pradės įdieginėti ESO visoje Lietuvoje visiem gyventojam ir įmonėm jau nuo kitų metų pradžios ?   Jei taip let me know. Aš turiu kuo pasidalinti ir ta tema.

Apžvalga yra mano nuomonė, pamastymai ir interpretacija. Jei turite savo įžvalgų ar korekcijų jas galite pateikti komentaruose .

 

Primenu, jei patinka tai ką darau ir norite atsidėkoti,pasikonsultuoti asmeniškai, tai galite padaryti Patreon platformoje .Įmeskit bent po porą dolerių , tikrai būtų malonu ir leistu tobulėti . Bet rimtai, prisidėkit gerbiama publika.

 

Top
X