Teoriškai – muziejus. Praktiškai – butai. #Reformatųrūmai

Teoriškai – muziejus. Praktiškai – butai. #Reformatųrūmai
Gru 06, 2021

Ekspertės Jūratės Markevičienės nuomone, „žmogus, kuris galėjo sugalvoti tokį pavadinimą. visiškai neturi istorinės klausos ir yra visiškai neišsilavinęs“. #Reformaturumai

Pradėkim šitą kelionę iki NT projekto nuo kitos pusės,- parko. Tiksliau Reformatų skvero arba sodo arba parko. Prieš 400 metų Vilniaus mieste pradėję veikti ir savo novatorišką mokymą apie krikščionybę ėmę skleisti reformatai kuriems ir priklausė šitas parkas ir teritorija.Be abejo teritorija per tiek šimtmečių keitėse. Čia bendruomenė pastatė medinę bažnyčią ir paskyrė vietą kapinėms ir kitiems religiniams pastatams. 1945 m. sovietų valdžia visą reformatų sklypą pavertė skveru. 2018–2019 m. archeologinių žvalgomųjų tyrimų metu aptiktos kriptos, kapai, Šrėterių ir Vinholdų koplyčių, kapinių tvoros liekanos.Na o šių metų vasarą visa reformatų skverą sutvarkė ir padarė patrauklų ir lankomą visiems. Po rekonstrukcijos parko vaizdas ir funkcija pasikeitė. Reljefas tapo lygus. Kapinių vieta užima reikšmingą centrinę parko dalį. Sakralią vietos funkciją primena pažymėtos kadaise nugriautų koplyčių ir bažnyčios vietos. Mažiau kalbų daugiau veiksmų, tad kas dar ten nebuvot, slampinėdami centre užsukit prasieit , aišku dabar žiemą nelabai ten to grožio bus bet bent jau žinosit kur jis yra . Super tinginiam paliksiu nuorodą komentaruose pasižiūrėt į nuotraukas ir detalesnį aprašymą parko.Rekomentuoju įsijungti googlemaps funkciją iš palydovo ir nusimetus žmogeliuką pavaikštinėti virtualiai po šitą parka , skirtumai neįtikėtini. Aš buvau vasarą, tai nėra toks patrauklus ir lankytinas objektas kaip Sereikiškių, Bernardinų ar kiti labiau praeinami ir lankomi parkai miesto centre ,bet ypatingai čia gyvenantiems ir ypač būsimiem „Reformatų rūmai“ gyventojiem čia pasaka turėt tokį tvarkingą skverą miesto centre.

Šalia Reformatų sodo, vietoje Sinodo pastato, bendrovė „SPV-11“ baiginėja, atnaujinti 20 apartamentų. Sinodas – tai Lietuvos evangelikų reformatų aukščiausiosios bažnytinės savivaldos institucijos pastatas.Seniausias Sinodo rūmų statybos etapas priskiriamas XVI a. Renesanso laikotarpyje jis rekonstruotas, o šalia pastatyta koplyčia-bokštas su rūsiu. XVIII a. pabaigoje – XIX a. pirmoje pusėje pastatai sujungti į bendrą esamo pastato perimetrą. Pastate buvo gyvenamosios patalpos: vargšų vaikų bendrabutis, špitolė (šiaurinėje pusėje), mokytojo, vargonininko ir kitų tarnautojų butai. Svarbiausias atliekamų tvarkybos darbų atradimas – renesanso laikotarpio koplyčia, kuri buvo integruota į XIX a. pastatą. Koplyčios rūsių skliautuose iki šiol yra išlikusios angos karstams nuleisti. Vilniaus evangelikų reformatų sinodo pastatas 2003 metais buvo įtrauktas į Kultūros paveldo registrą ir jam taikomas regioninis reikšmingumo lygmuo. Registre nurodoma, kad statinys priskiriamas klasicizmui su išlikusiu gotikiniu mūru bei renesanso elementais.

Registrų centro duomenimis, 1044 kv. m ploto, dviejų aukštų pastatas nuo 2011 metų lapkričio priklauso bendrovei „SPV-11“, o 0,19 ha ploto žemės sklypas priklauso valstybei. Na ir nuo 2019 metų pradžios įmonė pradėjo darbus konvertuojant seną istorinį apleistą pastatą prikelti šių dienų gyvenimui tiesiogine to žodžio prasme ir įrengti 20 butų.Šiandien šiame objekte liko 4 butai. 43.44 m2 à 217,200 € (5,000.00 € / m2) . 79.42 m2 à 362,453 € (4,563.75 € / m2) . 64.29 m2à 289,889 € (4,509.08 € / m2). Na ir šio pasidalinto skelbimo butas – kupolas 74.18 m2 à 342,781 € (4,620.94 € / m2) . Visi butai žinoma yra tik su daline apdaila .Paskirtį pasitikrinkit kam aktualu ar tikrai ten butai, bet tokių objektų pirkėjai nelabai ir domisi šiuo aspektu . Energetinė klasė taip pat tikėtina bus geriausiu atveju B, bet taip pat vintažo pirkėjams  tai nėra didelis svertas.

Apie projekto pavadinimą: „Reformacija kovojo prieš puošnumą, prabangą, buvo prieš katalikybės prabangą, katalikybės komercinę veiklą, prekybą indulgencijomis. Dabar pavadinti Sinodo pastatą rūmais ir pavadinti „Reformatų rūmais“… Nežinau, galima ir Švento Pranciškaus rūmais padaryti, nepaisant to, kad vienuolija skurdo įžadus yra davusi. Negalima šitaip iškraipyti istorijos“, – įsitikinusi architektūrologė. Bet projekto pavadinimas nepakito , tačiau galiu nuraminti architektūrologę nes visų šitų projektų pavadinimus užmirš žmonės ir liks tik pastato adresas Pylimo g. 7, Senamiestis, Vilniaus m. sav., Vilniaus m.

Pastato išorė, aš visiškai palaikau tokio pastato atšviežinimą ir prikėlimą , paliksiu komentaruose nuorodas bus išsamus straipsnis su nuotraukų galerija kaip pastatas atrodė iki atnaujinimo , tikėtina mažai kas matėt. O pastatas atrodė siaubingai. Šiukšlymas su numyžtom ir apipaišytom sienom, plytos byrėjo ne tik nuo stogo bet ir iš pastato vidaus. Pastaruosius kelis dešimtmečius pastatas buvo neprižiūrimas, o 2013 m. kilęs gaisras jį smarkiai apgadino. „Grąžinus pastatą evangelikams reformatams, jie nelabai juo rūpinosi, paskui pastatą pardavė.Tai ta modernizacija tik puošia bendrą teritorijos vaizdą.

Pastato vidus va čia jau kita tema. Atisdarykit skelbimą šitą. Pažiūrėkit nuotraukas ir brėžinuose matysit tokį daiktą vidurį kambario – KUPOLAS . Pirmajame pastato aukšte nurodoma buvus skliautuotas lubas. Labai svarbi buvo apvalaus plano archyvo patalpa su kupolo formos skliautais – joje buvo saugoma bendruomenės fundaciniai ir kiti reikšmingi dokumentai, knygos, taip pat apeiginiai indai ir bažnytinė kasa (šioje patalpoje skelbime nurodomas planuojamas miegamasis,- čia kalbama apie kitą skelbimą kuris buvo toje pačioje pastato vietoje tik antrame aukšte buto NR.11 ( P.S. atkreipkit dėmesį tokio buto skelbimų saraše nebėra, neveltui Capital brokeriukai užsiiminėja šio objekto pardavimu .Per daug skandalingos info – vadinasi reikia ištrinti .Be to ne tik šio skelbimo nėra bet ir dar 3 skelbimų matyt su panašia istorija. Butų projekte 20 o viešinama tik 16 ). Taip, mes matėme, kad apvalioje patalpoje skelbimuose nurodomas neva būsimas miegamasis. Manyčiau, kad miegamasis buvusios koplyčios, o paskui buvusio archyvo vietoje – nelabai tinkamas pasirinkimas. Bet kol kas tai tik skelbimas. Po šia patalpa rūsyje yra kriptos. Tikrai jų iškelti niekas neleis. Mano nuomone, miegamųjų įrengimas pastato koplyčioje, kurioje yra kriptos su galimais (nėra atliktų tyrimų) palaidojimais, nėra tinkamas,- teigė KPD Vilniaus skyriaus vedėja Gerda Ožiūnaitė. Po Antrojo pasaulinio karo dokumentai buvo perduoti Mokslų akademijos (dab. Vrublevskių) bibliotekai. Pastate buvo ne tik archyvas – čia buvo mokytojo ir vargonininko butai, vargšų vaikų bendrabutis, špitolė. Sklypas buvo aptvertas mūrine tvora, kuri buvo dengta čerpėmis. Esat gal pastebėje kad aš skeptiškai žiūriu į gyvenamasias patalpas prie kurių yra kapavietės , nu ne tas vaibas gyvent vistiek ,o čia įsivaizduokit kaip iš siaubo filmo kur apsigyvena jauna šeima naujame name ir jame pradeda vaidentis nes pasirodo namas buvo prakeiktas ir pastatytas ant kapinių , tai čia gal ne prakeiktas bet kad vienas kitas negyvėlis buvo tai kaip ir dvejonių nekyla .

Įdomybė ! Valdytojas yra pasirašęs apsaugos sutartį, kurioje nurodoma, kad visuomenė gali pateikti ir į vidų.Pagal Apsaugos sutarčių taisykles, sutarties sąlygos lieka galioti, jei objektas parduodamas naujam valdytojui. Vadinasi, butų savininkai, pirkdami name butus turėtų žinoti, kad jiems teks laikytis paveldosaugos reikalavimų bei pagal Apsaugos sutartyje nurodytas sąlygas į butus įsileisti žmones, norinčius pamatyti kultūros paveldo objekto patalpas.“ Tai ponios ir ponai kurie gyvensite viename iš 20 butų šiame pastate aš, o taip pat ir kiti noritieji galės mielai pasižvalgyti po Jūsų gyvenamasias patalpas ieškodami kultūrinių vertybių, tarkim miegamajame. Oj laukiam laukiam mes svetelių laukiam.  

Šiaip tokie būstai logiškiausia būtų pateikti trumpalaikei nuomai . Turistam gyventi miesto centre, prie naujo parko, atnaujintame istoriniame name – puikus sprendimas, o ir pinigėlių galima paprašyt solidžiai už nakvynę. Nei jie ten gilinsis kas čia anksčiau buvo nei ką. Ko nepasakysi apie ilgalaikius gyventojus ar net ilgalaikius nuomininkus , žinant visą istoriją ir informacijos kiekį galima būtų gyventi kaip siaubo filme kiekvieną naktį.

Ką Jūs manot apie tokius istorinius pastatus, kurie prikeliami naujam gyvenimui kaip butai ?

Apžvalga yra mano nuomonė, pamastymai ir interpretacija. Jei turite savo įžvalgų ar korekcijų jas galite pateikti komentaruose .

Primenu, jei patinka tai ką darau ir norite atsidėkoti,pasikonsultuoti asmeniškai, tai galite padaryti Patreon platformoje .Įmeskit bent po porą dolerių , tikrai būtų malonu ir leistu tobulėti . Bet rimtai, prisidėkit gerbiama publika.

Top
X